This is an example of a HTML caption with a link.

مصاحبه خبرگزاری ایسنا با شرکت ایرانیان بانژ پیرامون شناسنامه فنی

 

تدوین شناسنامه فنی 500 قطعه مکانیکی مهم مجتمع گاز پارس جنوبی توسط محققان ایرانی

» سرویس: علمي و فناوري - علمي
 

مهندسان یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری پردیس، موفق به طراحی و تدوین شناسنامه فنی 500 قطعه مکانیکی مهم و اساسی مجتمع گاز پارس جنوبی شدند.

مهندس رضا رفیعی – رییس هیأت مدیره این شرکت دانش‌بنیان با بیان این که مهمترین ابزار برای بالا بردن قابلیت دسترسی تجهیزات در واحدهای صنایع سنگین وجود یک سیستم مناسب، نگهداری و تعمیرات (نت) است،افزود: مهمترین عامل و ارتقاء سیستم‌های نگهداری و تعمیرات را می‌توان سیکل مناسب تامین قطعات یدکی دانست.

به گفته وی از آنجایی که عمده تجهیزات و قطعات سنگین در کشور وارداتی است و نیز به دلیل انحصاری بودن دانش و تکنولوژی این صنایع و همچنین نبود شناسنامه فنی آنها، تامین تجهیزات این صنایع بسیار دشوار است.

وی افزود: با بررسی انجام شده کشورهایی مانند ایران فناوری را به مرور زمان به دست نیاورده‌اند و در مقطعی از زمان سعی در احاطه یافتن بر آنها داشته‌اند که این نشان می‌دهد اقدام به استفاده گسترده از روش مهندسی معکوس آگاهانه جهت درک اولیه محصولات و سپس ساخت و ارتقاء آنها با توجه به نیازهای خود، روش مناسبی است.

رفیعی، تصریح کرد: مهندسی معکوس برای تولید مجدد و شناخت اجزا متشکله یک محصول به ویژه عدم دسترسی به طراحی اولیه کاربرد دارد و همچنین برای توسعه امکانات موجود (مهندسی مجدد) مورد استفاده قرار گرفته است.

وی در خصوص فرآیند کلی مهندسی و متولوژی ساخت قطعات افزود: هدف‌گذاری و جمع‌آوری اطلاعات، آنالیز عملکرد و مونتاژ، آنالیز مواد و استخراج خواص متالوژی، تدوین فرآیند ساخت و تولید، آنالیز ابعادی، بهبود محصولات و آنالیز ارزش، تهیه ملزومات تضمین کیفیت و نحوه بسته‌بندی قطعات مراحلی است که در جهت طراحی و ساخت قطعات انجام می‌گیرد.

رفیعی درباره مزایا و دستاوردهای مهندس معکوس برای صاحبان صنایع سنگین اظهار کرد: به واسطه شناسنامه فنی، کالای مورد نظر توسط تامین کنندگان داخلی تهیه شده و باعث اشتغال‌زایی، خودکفایی و بالندگی و جلوگیری از خروج ارز می‌شود؛ همچنین تربیت نیروی متخصص مورد نیاز در صنایع استراتژیک، تبدیل توان بالقوه و بالفعل، کاهش هزینه تامین به واسطه تولید داخل، بازرسی و کنترل کیفیت به واسطه شناسنامه فنی، تامین قطعات توسط سازندگان داخلی، امکان انجام مهندسی مجدد، عملکرد بهتر، رفع نواقص محصول، افزودن ویژگی‌ها و اماکن طراحی یک محصول به هنگام نیاز از مزایا و دستاورد مهندسی معکوس است.

رفیعی گفت: قیمت محصولات طراحی شده توسط متخصصین در شرکت دانش بنیان ما جهت بهره‌برداری در صنایع سنگین تقریبا معادل یک پنجم کالای وارداتی است. همچنین سبب کاهش هزینه‌هایی چون بیمه، حمل و نقل، گمرک و مالیات، بروکراسی‌های اداری و حذف هزینه‌های مربوط به گشایش اعتبار و کاهش تهدیدهای سیاسی و اقتصادی ناشی از تحریم‌ها شده است.

وی تصریح کرد: به واسطه مهندسی معکوس، دانش فنی و امکان تولید قطعات لازم و اساسی پالایشگاه پارس جنوبی بدون تخریب و با حفظ کیفیت در کشور فراهم شده و قطعات ساخته شده پس از آزمایش در برخی موارد، کارایی، کیفیت و طول عمر بیشتری نسبت به نمونه‌های خارجی داشته‌اند.

 

منبع خبر:

 

خبرگزاری ایسنا

 http://www.isna.ir/fa/news/92070905586/%D8%AA%D8%AF%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%81%D9%86%DB%8C-500-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D9%87-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%85-%D9%85%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%B9